Czym jest terapia IFS?

Terapia wg.modelu IFS jest dla ciebie, jeśli:

Czym jest terapia IFS?

Terapia IFS jest dla Ciebie, jeśli mówisz:

Czym jest terapia IFS?

Przykładowe tematy, z jakimi możesz przyjść na sesję IFS:

Czym jest terapia IFS?

Więcej o terapii w modelu IFS

Znasz to uczucie, kiedy słyszysz swoje wewnętrzne głosy? Jeden mówi Ci „Zjedz to pyszne ciasto, które masz w lodówce”, a drugi odzywa się zaraz za nim, mówiąc : „ Nie możesz go zjeść, przecież to byłby już trzeci kawałek, a ty miałaś się odchudzać!”
Albo:
Jeden głos przekonuje Cię do zmiany pracy, której nie lubisz, a drugi mówi Ci, że to nie jest dobry pomysł, bo tu gdzie jesteś może nie jest ciekawie, ale za to bezpiecznie.
Albo:
Słyszysz głos, który często powtarza: Powinnaś być lepszą mamą, lepszym człowiekiem, znowu zrobiłaś to źle, jesteś beznadziejna itp.

Te głosy to nasze części, z których, wg. Założeń terapii IFS, składa się nasz niejednorodny umysł.
„Ludzki umysł nie jest jednorodnym organem, który czasem tworzy irracjonalne doznania. To system wchodzących ze sobą w relację części, a każda z nich ma swój własny sposób myślenia. Niczym wewnętrzna rodzina składa się ze zranionych dzieci, impulsywnych nastolatków, nieugiętych dorosłych, nadmiernie krytycznych rodziców, troskliwych przyjaciół, dbających krewnych i tak dalej” – tłumaczy praktyk Jay Earley, psychoterapeuta SWR w książce „Autoterapia”.

Każda z naszych części ma swoje emocje, potrzeby, zasady, przekonania. Niezależnie od tego jak działa, co robi, ma pozytywne intencje i chce być zobaczona, usłyszana, przyjęta. Każda dba o nas najlepiej jak potrafi. Niestety trudne doświadczenia, doświadczane traumy sprawiają, że nasze części przyjmują na siebie trudne role, ekstremalne emocje czy przekonania lub też zostają zamknięte w kapsule przeszłości, tak byś nie mógł mieć do nich dostępu. W rezultacie nasze części bardzo ciężko pracują, aby chronić nas przed ponownym zranieniem.

Czym jest terapia IFS?

Rodzaje części:

Wygnańcy

dziecięce, wrażliwe części naszej osobowości. Noszą w sobie zranienia (“ciężary”) i więzione przez te części, które chronią nas przed trudnymi emocjami.

Menedżerowie

te części osobowości, które w proaktywny sposób chronią nas przed uczuciem przytłoczenia trudnymi emocjami wygnańców. Ich celem jest kontrolowanie naszej psychiki i dbanie o stabilność systemu. Tutaj jest nasz perfekcjonizm, branie na siebie odpowiedzialności, nadopiekuńczość, krytyka, nadmierna kontrola.

Strażacy

reaktywne części osobowości, które aktywują się w sposób impulsywny gdy trudne emocje wygnańców wydostaną się na powierzchnię (strażacy gaszą ”emocjonalne pożary”). To te części, które kompulsywnie się objadają lub głodzą, wybuchają gniewem lub agresją, sięgają po alkohol lub używki, godzinami scrolują internet, nałogowo oglądają seriale

Poza częściami każdy z nas ma też JA, które jest naszą esencją i rdzeniem.

To pod jego przywództwem pełnym współczucia, ciekawości, miłości, odwagi, kreatywności, świadomości, nasze części mogą zostać uzdrowione.

Proces terapii IFS to droga do poznania swoich części, zrozumienia ich, uznania tego co robią i dlaczego to robią. Wszystko po to, by dać im uwagę, by mogły inaczej pełnić swoje role, by otoczyć je opieką. Bardzo ważnym elementem terapii jest moment odciążania wygnanych części, czyli tych zranionych (najczęściej w dzieciństwie) kawałków nas, które niosą ciężary lęków, gniewu, przekonań, słabości, wywołane przez trudne doświadczenia, traumy, zawstydzanie, poniżanie, karanie, przemoc emocjonalną czy fizyczną. A wszystko po to, aby wrócić do równowagi, beztroski, radości, których nasz wewnętrzny system potrzebuje.

Zapisz się na newsletter

Tutaj możesz zapisać się na moją listę mailingową.

Obiecuję, że dostaniesz wiedzę, wartościową treść i promocyjne oferty na moje produkty.  To miejsce naszego spotkania i dialogu.  Postaw pierwszy krok by poczuć więcej lekkości w relacjach zawodowych i osobistych.